DİKKAT! Üniversite tercih sayınız 30’dan 24’e düştü

Universite-Kontenjanlari-Ne-Kadar-Artti.gifYüksek Öğretim Kurumu (YÖK) üniversitede tercih hakkı sayısını 30’dan 24’e düşürdü. YÖK’ün bu kararının arkasında, kazandığı okula gitmeyen öğrenciler yer alıyor.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tercih yaptığı halde üniversiteye gitmeyen adayların ‘kontenjanlarını yakması’ ve diğer adayların mağduriyet yaşamasının önüne geçmek amacıyla üniversite tercih sayısı 30’dan 24’e düşürdüğünü bildirdi.

YÖĶ Genel Kurulunda, uzmanlar tarafından hazırlanan “2015 ÖSYS’de Lisans Programlarına Yerleşenlerin Tercih Listelerinin Tercih Sayısı Bazında İncelenmesi” raporunun görüşüldüğünü bildirildi.

Uzmanlar tarafından hazırlanan rapor şu şekilde:

“Geçen yıl ÖSYS’de Kıbrıs ve yurtdışı üniversiteleri dışındaki lisans programlarının genel ve okul birinciliği kontenjanlarına yerleşen 467 bin 15 kişinin tercih listeleri incelenmiştir. Bu adayların 30 tercih hakkından ortalama 17’sini kullandığı ortaya çıkmıştır. Genel ve okul birinciliği kontenjanlarına yerleşen 467 bin 15 adayın, 483 farklı isimdeki lisans programına yerleştirildiğinin belirtildiği raporda, bu programlardan sadece 59’unda yerleşen adayların 20’nin üzerinde tercih kullandığı belirlenmiştir. Üniversite adaylarının bilinçli tercih yapmasını sağlamak ve yerleşememe kaygısıyla istemedikleri halde tüm tercihlerini dolduran ancak sonradan yerleştiği üniversite gitmeyen adayların ‘kontenjanları yakmasını’ engellemek amacıyla üniversite tercih sayısı 30’dan 24’e düşürülmüştür. Lisans ve Ön lisans kontenjanlarının tamamı değerlendirildi.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s