Erdoğan Davutoğlunu da bitirdi

ahmet

Türk siyasi tarihinde çok önemli bir gün, 4 Mayıs 2016. Seçimle %50 oy alarak başbakan seçilmiş Ahmet Davutoğlu, Erdoağan’ın saraya çağırıp istifa et ve kurultaya git partiye yeni genel başkan atayacağım bu iş seninle olmuyor demesinden sonra kurultaya gidip istifa sürecini başlattı.

Aslında Davutoğlu siyaseten bugüne kadar akçeli işler ile adı anılmamış dürüst bir siyasetçiydi ancak Erdoğan’ın yakın çevresi akçeli işleri sevdiği için ihale komisyon gibi bir çok akçeli işten el etek çektirilmeleri krizi uzun süredir derinleştiriyordu.

Nihayet başkanlık sisteminde ısrar etmesinden sonra Erdoğan, Davutoğlu isminin parti içinde ve halk nazarında itibar kazanmasından rahatsız olmuş olacak ki onu görevden aldı ve muhtemelen daha pısırık ve kabiliyetsiz bir başbakan atayacak.

Atayacak diyoruz çünkü artık Başbakan seçimle değil atama ile geliyor yani Erdoğan fiili olarak başkanlık sistemini uygulamaya koymuş oldu ve bu fiili durum yani bir kişinin istemesi ile başbakanın görevden alınmasının ülke istikrarı için ne denli riskli olduğu da fiilen yaşanarak görüldü.

Parti içinde kaynayan ve Erdoğan’dan ve tayfasından yaka silken bir grup önümüzde ki yaz aylarında ciddi bir arayış içine girebilir, çok önemli gelişmelere hazırlıklı olmak gerek çünkü önümüzde başkanlık, anayasa ve seçim süreci var.

chr7pcvu4aas1m7

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s