An itibari ile dış politikamız

cavusoglu-atambayevTürk dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erdoğan’ın tüm arzusuna rağmen Türk okullarını kapatmayan Kırgızistan devleti için, “FETÖ Kırgızistan’da darbe yapabilir” açıklaması yapmıştı. Açıklama Kırgızistan devlet başkanına soruldu “ABSÜRT” dedi ve ekledi “madem bu kadar akıllı kendi ülkerindeki darbeyi neden önceden fark edememiş” diye de alaycı bir cevap gönderdi.

fetoo0

“Türkiye’ye minnettarız fakat biz egemen bir ülkeyiz dayatmaları kabul etmeyiz”

Şayet kendileri bu kadar akıllıysa, o zaman neden kendi ülkelerindeki darbeyi zamanında fark edemediler? Bu iddialar absürddür. Biz, tabii ki, bütün tavsiyeleri dikkate alacağız ve bu konuyla ilgili bilgileri inceleyeceğiz. Fakat bizi korkutmaya ve bize bir şey öğretmeye gerek yok” şeklinde cevap verdi.

Atambayev, “Biz, egemen bir ülkeyiz ve bize neyin gerekli olup olmadığına, kendimiz karar vermeliyiz. Ülkeler birbirlerine hiçbir şart olmaksızın yardım etmeli, bizim her söylenene evet diyeceğimizi zannetmemelidir. Yoksa, öyle bir yardım bize lazım değildir. O yardımı geri alabilirsiniz. Biz, ülkelere, yaptıkları yardımlardan ötürü minnettarız, fakat hiç kimse bize, şart dayatmamalı.” diye konuştu.

kazakistan.gif

Kazakistan’da benzer açıklama yaparak, sürekli baskı yapılıyor ancak Türk okullarını kapatmak Kazak halkına zarar verir diyerek  Türk hükümetinin taleplerini geri çevirdi.

Kazak ekonomist Oljas Kudaybergenov, Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi Nevzat Uyanık’ın Kazak-Türk Liseleri’nin kapatılması yönünde yaptığı açıklamalarını Kazakistan’ın içişlerine karışmak olarak değerlendirdi. Türkiye’nin Kazakistan’da faaliyet gösteren Kazak-Türk-Liseleri’nin kapatılması yönünde bu ülkeye son günlerde sürekli baskı yaptığına dikkat çeken Ekonomist Kudaybergenov, liselerin kapatılmasının Kazakistan’ın kendi vatandaşlarının zararına olacağını vurguladı.

Türk Büyükelçi’nin: “Türkiye’nin Kazak-Türk-Liseleri ile hiçbir bağı yoktur.” ifadesini değerlendiren Oljas Kudaybergenov: “Sayın Büyükelçinin açıklamalarına bakarsak, Türk hükümeti KTL’lerin kapatılması için baskı yapmayı düşünmekte. Ancak bu tutum Kazakistan’ın içişlerine müdahaledir. Kazak-Türk-Liseleri’nin Türkiye ile alakası yoksa bunu neden problem yapıyorlar. Ve bizden neden bu okulların kapatılması yönünde bir karar vermemizi bekliyorlar. Eğer KTL’lerden “Türk” ifadesini kaldırırsak Büyükelçi liseleri rahat bırakacak mı? Türk Hükümeti için Kazakistan’ın durumunun bir önemi yok mu? Türkiye’nin isteklerinin kabul edilmesi için bizim vatandaşlar kurban mı edilecek? diye sordu.

http://www.qamshy.kz internet sitesinde yer alan haberde, Türkiye’de yaşanan olayların Kazakistan’ı etkilememesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Oljas Kudaybergenov: “Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi eğer iyiniyetli ve dost ise bu durumu öncelikle dikkate almalıdır.” dedi.

Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi Nevzat Uyanık, Astana’da yaptığı basın toplantısında Kazakistan’da faaliyet gösteren Kazak-Türk-Liseleri’nin Türkiye ile herhangi bir ilişkisi olmadığını ifade etmişti.

An itibari ile dış politikamız” üzerine 2 yorum

  1. cümlenin açılımı şudur: “her türlü kılıkla halkı aldatabilirim. İkiyüzlülük bizim şiarımızdır.”

  2. Kendi ülkesinin bayrağını dilini değerlerini dünyada sevdiren ve o ülkelere de değer katan bir yapıdan ancak Yahudi lobileri rahatsız olur. Cemaatin yaptıklarını dünyada hiçbir süper güç başaramadı.

    Emir komuta merkezinin talimatlarına göre türkiyede bu yoketme işi siyasal islamcılara nasip oldu. Ama dünyada bu düşmanlığın ortaya çıkması ile ileride cemaat itibar kazanacak. Çakma darbe ile kendi halkını ve askerini öldüren bir iktidarın gelecekte yüzüne tükürme fırsatı bulanlar tükürür. Ancak bu suçlara ortak olan cahil halk işlediği suçlarla ilgili ölene kadar pişman olmaz. Ne zaman ki iftiraların hesaplarının sorulacağı mizan gününe kadar. Onlarda o gün reislerinin kendilerini kurtarmasını isterler ama ne onlara ne kendine fayda sağlabileceğini sanmam.

    İftira ne büyük zulümmüş…

    Zalimler için yaşasın cehennem!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s