Yenikapı demokrasi ve şehitler mitingine kaç kişi katıldı?

yenikapı 3.jpg15 Temmuz darbe girişiminden sonra düzenlenen Yenikapı şehitler ve demokrasi mitingine katılım oldukça fazlaydı. Marmaray, Metro, vapurlar ve otobüsler ücretsiz olarak taşıma yaptı.

Kimi haber kanalları ve haber siteleri 5 milyon gibi uçuk bir rakam telaffuz etse de bu rakam oldukça iddialı zira 5 milyon kişinin toplanabilmesi için en az 2 milyon metre kare alana ihtiyaç var bilemedin hadi sıkış tıkış olsun 1.5 milyon metrekare.

Oysa Yenikapı miting alanı 270 bin metrekaredir. Metrekare başına 3 kişi olarak hesaplanır normalde 2.5 kişidir ancak yoğunluktan ötürü 3 kişi olarak hesaplanırsa 270.000 X 3 =810.000 rakamı çıkar, toplanma alanlarını da eklerseniz yaklaşık 900 bin veya 1 milyon kişiden bahsedebiliriz.

2014 yenikapıyenikapı 4yenikapı mitingi 2yenikapı mitingi 2016yenikapı

 

İBB kendi resmi sitesinde de meydanın en fazla kaç kişi alacağını proje aşamasındayken duyurmuştu. Meydanın maksimum kapasitesi 1 veya 1.5 buçuk milyon. İstanbul’da ki bütün seçmen sayısı da 10 milyon kişidir. Yani 5 milyon kişi rakamı uçuk bir rakam ancak biz abartmayı seven bir toplumuz rakamlar ile birbirimizi dövmeyi severiz.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=20414#.V6fHSOuLTIU

yenikapı 5

 

yenikapı 5 milyon

5 milyoncular … Yani rakamları milyon defa artırmak neyi ispat eder ki? Bence 5 milyon rakamını az demişler düz hesap 10 milyon kişi vardı demeleri gerekirdi 🙂

5 milyon 25 milyon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s