Varlık vergisi ve Aşkale toplama kampı

Yakın tarihimizin pek bilinmeyen veya pek bilinmesi istenmeyen gerçeklerinden biridir varlık vergisi. Belki bir çoğumuz bu lafı yani varlık vergisi lafını duymuşuzdur ancak tam olarak ne olduğunu ne yaşandığını bilenimiz çok azdır.

Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün milli şef olduğu yıllarda 2. dünya savaşının hararetli olduğu dönem ve ulusal sosyalizm yani faşizm yani nazizm anlayışının yaygın olduğu ve Türk-Nazi ilişkilerinin sıkı olduğu yıllar. Türk -Alman (NAZİ) dostluk paktı imzalanıyor.

turk-nazi

(Türk-Nazi dostluk paktı imzalanırken 1941)

İşte tam bu yıllarda ekonomik de savaşlar nedeniyle zor durumda iken Şükrü Saraçoğlu hükümetinin ilk icraatı, beklentileri karşılamayan Milli Korunma Kanununun yerini alacak Varlık Vergisi Kanununu çıkarmak oldu. 11 Kasım 1942 tarihinde TBMM’de oturumda hazır bulunan 350 milletvekilinin oy birliğiyle kabul edilen kanuna göre bazı varlıklı kesimlerden bir defalık olağanüstü servet vergisi alınacaktı.

Kanun Müslüman olmayan halk arasında büyük bir endişeye yol açtı öyle ki bir çok Yahudi ve Ermeni vatandaş çıkarılan vergi borcunu ödeyemediği için taşınır taşınmaz mallarına el konuşmuş haraç mezat satılmış yine de borcu ödeyemeyenler ve yüksek vergileri ödemek istemeyen ya da ödeyecek durumda olmayan bir çok mükellef yurtdışına kaçmaya çalışıyorlardı. Kaçamayanlar veya kaçmak istemeyenlerden haraç mezat satılan mallarının bedeli vergilerini karşılamayan bini aşkın mükellef 27 Ocak 1943 tarihinden itibaren Eskişehir’in Sivrihisar ve Erzurum’un Aşkale ilçelerindeki çalışma kamplarına gönderilmek üzere bazı merkezlerde toplandılar. Aşkale’ye gönderilen 1,229 mükelleften 21’i (bir kaynağa göre 25’i) kötü hayat koşulları ve yetersiz tıbbi bakım yüzünden kampta hayatını kaybetti. Hayatını kaybetmeyenler arasında ruh ve beden sağlığını, üzüntüye dayanamayan yakınlarını kaybedenler oldu.

toplama kampı.jpg

aşkale kampı.jpg

varlık vergisi gazete.jpg

varlık-vergisi_gazete.png

Varlik_vergisi mallar satılıyor.gif

(Malları satışa çıkarılan gayri müslimler)

aşkale karikatür.jpg

(Dönemin varlık vergisini öven gazete karikatürleri)

Varlık vergisi ve Aşkale toplama kampı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s