Kızılay, Yeşilay, Darülaceze, Darüşşafaka ve Türk Hava Kurumu devlet taşınmazları yandaş vakıflara peşkeş kanunu…

AKP’den TÜRGEV ve Ensar’a gece yarısı peşkeşi

AKP’nin gece yarısı Meclis’e getirdiği düzenleme, Kızılay, Yeşilay, Darülaceze, Darüşşafaka ve Türk Hava Kurumu taşınmazlarının değerinin yarısına satılmasına veya 49 yıllığına bedelsiz olarak kirlanmasına olanak tanıyor.

89535006.jpg

“MADDE-21-4706 sayılı Kanunun ek 4 üncü maddesi aşağıda ki şekilde değiştirilmiştir.
Türkiye Kızılar Derneği, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Türkiye Yeşilay Vakfı ile Darülaceze Başkanlığı, Daruşşafaka Cemiyeti ve Türk Hava Kurumu tarafından kuruluş amaçlarına uygun olarak kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan mülkiyeti Hazineye, kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar üzerinde adı geçen Derneki Vakıf, Başkanlık Cemiyetler ve Kurum lehine kırkdokuz yıl süre ile bedelsiz irtifak hakkı tesies edilebilir veya 492 sayılı Kanunun 63 üncü maddesinde yer alan harca esas değerinin yarısı üzerinden doğrudan satılabilir.

Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerler üzerinde ise bunlar adına bedelsiz kullanma izni verilebilir. Bunlardan ayrıca hasılat payı alınmaz. İrtifak hakkı tesis edilen veya satılan taşınmazların tapu kütüğüne, amacı dışında kullanılmayacağına ilişkin şerh konulur.Bakanlar kurulunca vergi muaffiyeti tanınan vakıflar ile kanun yararına çalışan derneklerden öğrencilere yönelik eğitim ve yurt temini  faaliyeti bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müştereken belirtilen şartları sağlayanlar lehine, kuruluş amacına uygun olarak kullanılmak üzere mülkiyet Hazineye veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar üzerinde kırkdokuz yıl süre ile bedelsiz irtifak hakkı tesis edilebilir veya 492 sayılı Kanunun 63 üncü maddesinde yer alan harca esas değerinin yarısı üzerinden  doğrudan satılabilir. Bunlarda ayrıca hasılat payı alınmaz.

Bu şekilde satılan, irtifak hakkı tesis edilen veya kullanma izni verilen taşınmazlardan
söz konusu vakıflar ve dernekler tarafından elde edilen gelirin tamamı, münhasıran öğrencilere yönelik eğitim kurumlarının veya yurtların yapım, bakım, onarım, işletim ve benzeri giderlerinin karşılanmasında kullanılır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s