MGK açıkladı Fırat kalkanı bitti!

FIRAT.jpg

Güneyde Suriye ordusu, batıda Rus askerler. Ruslar, Türk askerler ile YPG arasında kalan tampon bölgeye yerleşmişti ve operasyonun genişleyeceği bütün alanları rejim ve Rus güçleri kontrol altına alınca operasyon erken bitti.

Oysa Erdoğan operasyonun devam edeceğini söylüyor ve rotayı de veriyordu. Rotayı verince Rus ve Amerikalı askerler PYD’yi himayeye aldı ve operasyon yapılma şansı kalmadı.

Operasyonun neticesi olarak da Türk ordusu onlarca şehit vermiş bölgede İŞİD etkisi ciddi oranda kırılmış ancak bölge PYD ve rejim güçlerine hazır hale getirilmiş oldu. Yani anlayacağınız kalkan operasyonu PYD ve Esad rejimine taşeronluk yapmakla neticelendi

Operasyonun bittiğini açıklayan MGK bildirisi ;

“Ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak, DEAŞ terör örgütünün ülkemize yönelik tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönüşlerine imkan vermek ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde huzur ve güven içerisinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak maksadıyla yürütülen harekatın başarıyla sonuçlandığı ifade edilmiştir.”

 

Harita.jpg

Amerika 2016 da YPG’nin Fıratın doğusuna çekileceğini açıklamıştı.

ABD’den YPG Açıklaması: Fırat’ın Doğusuna Çekilecekler

http://www.haberler.com/son-dakika-4-8965230-haberi/?utm_expid=663679-11.KPo414UBTAisqzPtHeMPHw.0&utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com.tr%2F

Türkiye’nin Suriye politikası yerle bir oldu ve büyük bir siyasi ve hezimet yaşadık

erdoğan.jpg

Oysa ne Fıratın doğusuna çekildiler nede Münbiç’den çekildiler. Suriye’de Kürt işgali ve yayılmasını devam ettirdiler tıpkı Irak’da Türkmen şehri ve özerk bölge sınırlarında olmayan Kerkük’den çekilmeyip Kerkük’ü Kürdistan’a bağladıkları gibi.

Adım adım Suriye ve Irak’da Kürt istilası büyüyerek devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s