Sanat tarihinin en sarsıcı gösterisi Marina Abramovic 1979

maria 1979Yıl 1979, genç bir Sırp performans sanatçısı  Marina Abramovic belki de bir daha kimsenin cesaret edemeyeceği bir gösteriye imza atar.

Gösterinin adı Rhythm 0 , sanat tarihinin en sarsıcı gösterisi!

Bir masa kurar ve masanın üzerinde her türlü alet düşünün silah, bıçak, kalem, sigara çiçek, kek, zincir, makas vesair…mariana

Gösteri basitti, 6 saat boyunca hiç kıpırdamadan duracaktı ama 6 saat içinde yaşadıkları toplumsal bir sarsıntıya yol açacaktı.maria 1979 2

Etrafında toplanan kalabalı bir süre sadece izledi kimi eline çiçek veriyordu kimi kibarca dokunuyordu sonra aralarından biri Abramovic’e hafifçe bir tokat attı ve tepki vermediğini görünce gülüşmeler yükseldi.

Eşya gibi orada duruyordu bir nesne olmuştu, karşılarında savunmasız biri vardı ve kişilerin içinde ki şiddet eğilimi yavaş yavaş kendini göstermeye başlamıştı. Daha sert tacizler ile kalabalık bir biriden cesaret almaya başlamıştı.

Kalabalıktan biri eline silahı alıp kadının başına dayamıştı, bir diğeri Abramovic’in yüzünü ve vücudunu gelişigüzel yazmaya başlamıştı.

Artık içlerinde ki şiddet eğilimi iyice ortaya çıkmıştı birisi eline makas alıp elbisesini kesmeye başladı kısa süre sonra artık çıplaktı.mariana 5

Artık öpüyorlar, göğüslerini okşuyorlar tecavüze kadar yelteniyorlardı. Kalabalıktan birisi Amramovic’i tutup masaya yatırmış ve tacavüze kalkmıştı ancak etrafta ki bir kaç kişi bu kadarına da izin vermemişti.

Çıplak fotoğraflarını çekip eline tutuşturuyorlardı. Kalabalık içinde ki vahşet duygusu iyice yükselmişti. Etrafta olan bitenden rahatsız olanlar da vardı ancak cesaret alıp bu durumu durdurmaya yeltenmiyorlardı.

ta ki…mariana 6

Evet ne zaman ki bir kadın elinde mendil ile gözyaşları içinde kalan Mariana Abramovic’in gözyaşlarını silmeye başladı işte o zaman bu pasif duran kişiler ortaya çıktı ve kadını adeta koruma çemberine aldılar. Artık vahşileşen kalabalığı durdurmaya kararlıydılar. Giysilerini giydirdiler sigara yakıp içirdiler.mariana 4

6 saat sonra Mariana gösterisini bitirdi, hiç bir tepki vermeyen sanki bir nesne gibi davranan Abramovic hareket etmeye başlayınca az önce ona vahşet uygulayan kalabalık korku içinde kalmıştı çünkü az önce cansız bir eşya olan nesne şimdi bir birey ve canlı olarak karşılarındaydı.

Bu unutulmaz performans gösterisi insanoğlunun içinde gizlediği vahşet ve şiddet duygusunun birbirinden cesaret alarak ne boyutlara çıkabileceğini ortaya koymaya yetmişti.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s