28 Şubatçılara 21 müebbet ama tek bir tutuklama yok, şaşırmadık çünkü…

28

Erdoğan ve AKP’nin önünü açan Erbakan’ı iktidardan indirip AKP’nin iktidar yolunu açan 28 Şubat post modern darbesi davası nihayet sonuçlandı ve sonuç sürpriz olmadı.

Çevik Bir , Erol Özkasnak, İ.Hakkı Krarayı ve Çetin Doğan dahil 21 sanığa önce ağırlaştırılmış müebbet verildi sonra bu karar müebbete çevrildi ve nihayetinde yaşları ilerledi denilerek adli kontrol şartıyla tutuklanmalarına gerek bırakmadı.

Yani mahkeme 28 Şubatçılara müebbet verir gibi yapıp serbest bıraktı. Zaten darbeciler tutuksuz yargılanıyorlardı şimdi tamamen özgürler.

Erdoğan derin çete ile olan ittifakını güçlü bir biçimde sürdürmeye devam ediyor. Eski genel kurmay başkanı Yaşar Büyükanıt ile yapılan Dolmabahçe görüşmesinden bu yana Erdoğan Gülen ve cemaatleri bitirme karşılığında derin devletin adamlarını özgür bırakmış buna mukabil derin yapı da imkanlarını kullanarak Erdoğan’ın tek başına iktidarda kalmasını sağlamış vaziyette. Ve özellikle bu ittifak Türkiye’yi batı ve abd ekseninden çıkarıp Rusya eksenine çekmeyi de başarmış vaziyette. Türkiye’de eksen kayması neden yaşandı veya yaşanmalı diye sorarsanız iç savaş çıkan veya parçalanan bütün ülkelere bakarsanız Rus ekseninde ve batı karşıtı olduklarını görürsünüz.

Türkiye’yi parçalamaya götüren ilk adım önce Türkiye’yi düşman saflarına itmektir ki bu eksen kaymasının ana sebebi budur. Yoksa bu yapının ABD karşıtı veya Rus yanlısı olmasından kaynaklı bir yön değiştirme değil.

erdoğan ergenekon

Derin devlet+Erdoğan+Perinçek ittifakı 28 Şubat kararlarında da kendini gösterdi. Darbecilere müebbet verdik deyip Erdoğan halka bunu bu şekilde propaganda edecek ancak tek bir tutuklama olmadığından bahsetmeyecek. Yani ne şiş yanacak ne kebap.

Özellikle Ergenekoncuların tahliyesi ve sonrasında TSK içinde yeniden en üst rütbelere ve kritik görevlere getirilmesinden sonra artık ittifak iyice sağlamlaşmış oldu. Erdoğan 17-25 Aralık sürecinden ciddi sorunlar yaşıyordu Gülen+Erdoğan ittifakı bitmiş eski dostlar düşman olmuştu şimdi ise düşmanımın düşmanı dostumdur stratejisi zamanıydı. Gülen’in en azılı düşmanları olan Ergenekon + derin yapı ile Erdoğan’ın ittifak kurması ortak düşmandan dolayı hiç de zor olmadı. 15 Temmuz “yarı darbe” girişiminin Ergenekoncuların TSK da yeniden aktif ve etkin noktalara atanmalarından hemen sonra olması ise şaşırtmadı. İttifak müthiş bir koz yakalamış ve 15 Temmuz yarı darbesini ortak düşmanlarını bitirmek için koz olarak kullanmışlardı.

Yıllarca 28 Şubat üzerinden mağduriyet edebiyatı yapanlar 28 Şubatçıların önce tutuksuz yargılanmasına sessiz kalmış şimdi ise yaşları bahane edilerek tutuklama çıkmamasına sessiz kalmış durumda. Bu sessizlik tabiki tesadüf değil.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s