Atatürk ve evrim

Hayat her hangi bir doğa dışı etkenin müdahalesi olmaksızın dünya üzerinde doğal ve zorunlu bir kimyasal ve fiziksel olaylar dizisi sonucudur. Hayat sıcak,güneşli ve sığ bir bataklıkta başladı. Oradan sahillere ve denizlere yayıldı; denizlerden tekrar karalara geçti. İlk hayvan denizlerde balık ve karalarda muhtelif kemikli yaratıklar oldu; bunlar devirlerde şekilden şekilde tekamül ettiler. İnsanlar sularda kaynaşıp çırpınan bir varlıktan bu günkü  şekline geldi….

Tabiatın, her şeyden büyük ve her şey olduğu anlaşıldıkça, tabiatın çocuğu olan insan, kendinin de büyüklüğünü ve haysiyetini anlamaya başladı.
Afet İnan Atatürk hakkında Hatıralar ve Belgeler 1968

İnsanlar sularda kaynaşıp çırpınan bir mevcuttan bu günkü şekline geldi . İnsanın bu günkü yüksek zeka, idrak ve kudreti milyonlarca ve milyonlarca nesilden geçerek hazırlandı.
Artık insan bugün tabiatın nihayetsiz büyüklüğüne ve tabiat içinde kendi nevinin mukederatına gittikçe büyüyen bir irade ve şuur ile bakıyor.

Afet İnan Atatürk Hakkında H.B 1930

Yaradılış felsefesi

İnsanlar, sürfeler gibi sulardan çıktılar ilk önce.. İlk ceddimiz balıktır. :) İşler daha ilerledikçe o insanlar, primat zümresinden türediler. Biz maymunlarıyız; düşüncelerimiz insandır.
Ruşen Eşref Ünaydın, Atatürk T. ve D. K. H. s.53

Hayatın Tarifi

Hayat, her hangi bir tabiat harici etkenin müdahalesi olmaksızın dünya üzerinde tabii ve zaruri bir kimya ve fizik seyri neticesidir.

Afet İnan Atatürk Hakkında 1930

İnsan ve Tabiat

Tabiat insanları türetti; onları kendine taptırdı da. Ancak, insanların dünyada yaşayabilmeleri için onların tabiata egemenliğini de şart kıldı. Tabiata egemen olmasını bilemeyen yaratıklar, varlıklarını koruyamamışlardır. Tabiat onları kendi unsurları içinde ezmekten, boğmaktan, yok etmekten ve ettirmekten çekinmemiştir.

Atatürk’ün S.D 1935

Fakat şunu söyleyelim ki, insanların bütün bilgileri ve inanışları, insan zekası eseridir. Zeka tabii olan dimağdan çıkar. Bundan,tabiatı anlamakta zekanın en büyük cevher ve müessir olduğu anlaşıldığı gibi tabiatın fevkinde ve haricindeki bütün mefhumların insan dimağı için kendi tarafından uydurma şeylerden başka bir şey olmayacağı meydana çıkar.

Natür İnsanları türetti, onları kendine taptırdıda.

Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri

*Yazıyorum ; Evet anlaşılan M.Kemal’e göre balıktan evrilmişiz. Aman ne iyi :)

“…Evet, ben bilirim ki insan dinsiz olmaz. Fakat Türk’ün dini tabiattır. Bunu size
münevversiniz (Aydınsınız) diye söylüyorum”

Ali Rıza Sağman, Hatıralar, Osman Ergin, Türkiye Maarif Tarihi içerisinde, Istanbul 1943, cild 5, sayfa
1631,1632.

“Çobanlar, güneş, bulut ve yıldızlardan başka bir şey bilmezler. Yeryüzündeki köylüler de ancak bunu bilirler.
Çünkü, ürün havaya bağlıdır. Türk yalnız doğayı kutsal sayar.”

Ayın Tarihi: 1930, No.73, sayfa 6049-6055

“Natür / Tabiat insanları türetti; onları kendine taptırdı da. Ancak; insanların dünyada yaşayabilmeleri için,
onların tabiata egemenliğinide şart kıldı. Tabiata egemen olmasını bilemeyen yaratıklar varlıklarını
koruyamamışlardır. Tabiat onları kendi unsurları içinde ezmekten, boğmaktan, yok etmekten ve ettirmekten
çekinmemiştir.”

Mustafa Kemal Atatürk, Havacılık Hakkında Konuşma, 3 Mayıs 1935

“Yaşam, herhangi bir doğa dışı etkenin karışması olmaksızın dünya üzerinde doğal ve zorunlu bir kimya ve
fizik seyri sonucudur.”

Prof. Dr. A. Afetinan (Atatürk’ün manevi kızı), Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, sayfa 267.

“İnsanlar, kurtçuklar gibi sulardan çıktılar en önce… İlk ceddimiz balıktır. İşler daha daha ilerledikçe o
insanlar, primat zümresinden türediler. “Biz maymunlarız”; düşüncelerimiz insandır.”

Ruşen Eşraf Ünaydın, Atatürk Tarih ve Dil Kurumları, sayfa 53.

 

Atatürk ve evrim” üzerine 25 yorum

 1. Evrimin olmadığını bilimsel anlamda ıspatlayabiliyorsanız neden nobel ödülüne aday gösterilmediniz? Bu büyük bir buluş olurdu.

 2. Sadece kuran okuyan demiyorum dinleyenlerin okumuş insandan ne kadar fazla farkı var. Evrim yok diyebilen dünyanın kabul ettiği ve ispatladığı şeylere yok diyebiliyor. Cahillik ve yobazlığın birleşimisiniz. Başkada birşey olmaz sizden. Sülükler..

  • Hadi ka bilim bilim dersiniz asıl bilimden haberiniz olmaz yalancı iki yüzlüler, Müslüman lar sizden daha çok bilimle ilgili çünkü onlar. Bilimin evrim teorisini çürüttüğünü bilir, ee sen tabi 20 yy teorileriyle donanımlı olduğun için bilmezsin azıcık çağdaş olun cahiller kümesi

 3. BU İFTİRA LARA ANCAK AHMAK OLANLAR İNANIR ATATÜRK TÜRK OĞLU TÜRK VE MÜSLÜMANDI VE OSMANLI PAŞASI OLDUĞUNU HATIRLATIRIM BU UYDURMA YAZI VE ESRLER ATATÜRK’Ü TÜRK MİLLETTİNDEN SOĞUTMAK AMAÇLI YAZILIP ÇİZİLEN TAMAMEN İFTİRA VE YALAN DIR ATA TÜRK HEM ANNE HEMDE BABA TARAFINDAN EHL-İ BEYT SOYUNDAN GELEN 7 YAŞINDA KURANI HATİM EDEN VE 8 YAŞINDA HAFIZI KELAM OLAN CUMHURİYETİ KURMADAN EVVEL HACI BEKTAŞI VELİ DERGAHINDA KALAN VE BU MİLLETİN NAMUS VE ŞEREFİNİ KURTARAN BİR MÜKEMMEL LİDER DİR VE ÇOK ZEKİ BİR KİŞİ DİR BAZI AKLI EVVELLER ŞİMDİ DİYE BİLİRLER TEK BAŞINAMI KURTARDI DİYE VE EVET TEK BAŞINA KURTARDI ALLAH ONA O İLMİ VE ZEKAYI BAHŞETTİ TIPKI FATİH SULTAN MEHMET NASIL Kİ İSTANBULU FETİH ETTİ ODA TEK BAŞINA DEĞİLDİ AMA ONU ANAR KEN TEK ANI YOSUNDA MUSTAFA KEMALE GELİNCE BU DÜŞMANLIK NEDEN NEDENİ AÇIK VE NET ATATÜRK 7 DÜVELLE SAVAŞTI VE EN SON TEKNOLOJİ İLE ÜZERİNE GELİNDİ VE SONUÇ HÜSRAN OLDU VE HAZMEDEMEDİKLERİ BU ŞİMDİ O İŞTE ŞÖYLE BÖYLE BİRİNCİSİ BİR MÜSLÜMAN ASLA BU İFTİRALARA PİRİM VERMEZ VERİRSE AHİRETİ ZATEN MAH VEDER KUL HAKKI İLE GİDER İKİNCİSİ BU FİTNE ATEŞİNİ KÖRÜKLEYEREK KİMLERİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRER Bİ DÜŞÜN VE SİZE BİR TAVSİYE ATATÜRK’ÜN CENAZE TÖRENİNE İYİ BAKIN ORDA BAŞI KAPALI KADINLAR VE HOCALAR DOLU VE AĞLI YOLAR EY AHMAK SENİ SEN ONLARDAN DAHAMI İYİ TANIYOSUN ATATÜRK’Ü BAK DEDELERİN EBELERİN NASIL AĞLAŞIYOLAR AKLINI BAŞINA AL YOKSA CEHENNEM BOŞA YARATILMADI BU TÜR İFTİRALARI MÜNAFIKLAR AJANLAR UYDURUP ,UYDURUP SERVİS EDİYOLAR BAŞTA KÜRT SAİT DENEN İNGİLİZ AJANI ,İSGİLİPLİ ATIF LAR BUNLAR AJANDILAR VE SUÇLARI SABİT GÖRÜLDÜ KİMİNE AKLI DENGESİ YERİNDE DEĞİL YANİ DELİ RAPORU VERDİLER DİĞERLERİ SUÇLARI VATANA İHANETTEN YARGILANDILAR VE İDAM EDİLDİLER BANA GÖRE DEFALARCA İDAM EDİLMESİ GEREKİRDİ ÇÜNKİ BU GÜRUH KUVAİMİLLİYECİLERİN KATLİ VACİP DİYE HALKI KIŞKIRTTILAR VE BUNLAR İNGİLİZLERİN AJANLIĞINASOYUNAN HAYİNLERDİ NEYMİŞ ŞAPKADAN İDAM EDİLMİŞMİŞ ÇÜŞ EVET ŞAPKADAN YARGILANDI O SUÇTAN BERAT EDİLDİ AMA İDAMI ANLATTIĞIM FALİYETLERDEN DOLAYI GERÇEKLEŞTİ YANİ MİLLETE YALAN YANLIŞ BİR ÇOK İFTİRA İLE AKLINI KARIŞTIRARAK ATATÜRK’E VE BU MİLLETE KİMSE İFTİRA ATAMAZ ATANIN ANLINI KARIŞLARIM VE ÇÜŞ ARTIK DERİM YETER HAYİNLER…!

 4. ulan bir tane biyoloji kitabı okudunuz mu? OKUDUNUZ MU ULAN? tabii ki hayır. “dünya dönse düşerdik olum” diyen bir maldan farkınız yok. çok basit bir mantık kuralıdır: varlığı ispat kolay, yokluğu ispat için epey arama yapman gerekir. bilmediğiniz konularda susun. rezil olmazsınız.

 5. Atatürk bence din dersinden kasdederken bütün dinler hakkında bilgi verilmesini kastetmiş olması gerekir sadece islamı alıp at gözlügüyle bakmak sacma olur zaten zira Turan Dursun gibi sümerlere kadar tüm halkların dinlerini inceleyen kişileride biliyoruz

 6. Evrimi hala maymundan türeme sanan cahiller var. Evrimi bilmeden evrimi yargılayamazsınız sayın aptallar!

 7. sen insanları kötülemek için evrimi kullanıyorsun ya sana gerçekten acıyorum. adem ile Havva masalı ne kadar gerçekçi? sana göre insanlar ensestle mi üredi?siz dinciler insanları hala bu saçma sapan masala inandırmaya çalışıyorsunuz. bak buraya artık tarihe karışan masallar arasında: http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/416846.asp

  evrim bilimsel bir gerçektir.istediğin kadar inkar et. vay efendim kuran gavur icadı ile mi basılır deyip matbayı sokmayan sizdiniz. sonra takuiddin efendinin uzay gözlem rasathanesini melekleri gözetliyor diye yıktıran siz dinciler, “biz bilim düşmanıyız” diyor iseniz. yukarıdaki icraatlara devam edin aynısını evrime de uygulayın. dünyada evrimi kabul etmeyen sadece biz kaldık : http://tr.wikipedia.org/wiki/Evrim#G.C3.BCn.C3.BCm.C3.BCzde_halk.C4.B1n_evrime_bak.C4.B1.C5.9F.C4.B1

  bizim halkımızda nedense hiç araştırmayıp size sorar ya oda ayrı bir tuaflık. maalesef halkımızda önemli ölçüde cehalet var.

  • 🙂 EVRİM DİYOSUN KANITLANMIŞ DİYOSUN DA KANITLA BAKALIM… SENİN SÖYLEDİĞİNDE BİR ÖNYARGIDIR. ATAN BUNU SÖYLEDİ DİYE SENDE KABUL ETMEK ZORUNDA KALIYOSUN .ASIL BEYİNSİZ SENSİN. ADEM VE HAVA NIN YARADILIŞINA SEN MAAL DİYOSAN HARBİ CAHİLSİN .KURAN-I KERİM VAR BU YETERLİ KANIT DEĞİLMİ EYY CAHİL.ÇOK BİLMİŞLİK YAPIP KENDİNİ BATI MEDENİYETİNE DAYANDIRIP BİŞEY KANITLAMDAN HAVLAR DURURSUN…

  • Evrim diye bir şey yok mesela cevapla kromozom sayıları nasıl değişti?ve ya ilk canlı nasıl oldu?Veya kadın erkek ayrımı nasıl?O kadar cevaplayamayacağın soru var ki…Çünkü evrim yok.Allah insanları yaratandır.Kur’an da geçenler doğrudur.Kur’an da yazan mesela 75.sure 3.ve 4. ayette parmak uçlarının geçmesi(parmak ucunda parmak izi var) veya zariyat suresi 47.ayette evrenin genişlemesi(en iyisini Allah bilir.) veya rumların galip gelmesi(rum suresinde) veya Kur’an ın değişmemesi ve bunun yazması ve Kuran’da çelişki olmaması Kur’an ın hak kitap olduğunun kanıtlarından sadece bazılarıdır.O kadar çok kanıt vardır ki ama sadece bir kaç tane yazdım.Tabi ki her şeyin en iyisini İnsanı da yaratan Allah bilir.

 8. ATATÜRK DEVRİMLERİ YIKILMADI YIKILMAYACAK.. YAŞASIN İSLAM YAŞASIN KEMALİZM.. SİZ BU İKİSİNİN BİRLİKTELİĞİNİ HAZMEDEMEYENLERSİNİZ .. BİZ ELHAMDÜRÜLLAH HEM MÜSLÜMAN HEM CEDDİNE SAYGILI HEM DE ATATÜRKÇÜ’YÜZ. MUSTAFA KEMALLER FATİH’LER ÖLMEDİ ÖLMEYECEK.

 9. lan ALLAH’ın primatları bakıyorum atatürkün sözlerini KUR’AN’ IN önüne geçirmiş bu darvin saçmalıklarına inanır olmuşsunuz.Sizler maymundan gelmiş olduğunuza iddia ediyorsanız diyecek birşey yok

  • Bırak abe onlar maymundan türesin biz insandan türüyek. Çok meraklılar atalarına maymun demeye. Yıl olmus 2020 daha darwin diyorlar aq.

 10. Benim anlamadığım bu evrimin dinle ne çatışması var? Kuran da ayetler var evrime işaret eden, insanı bitki gibi yerden bitirdik falan gibi şeyler yazıyor, alak yani çamur gibi şeyler falan var. Dini kullanıp bilimin karşısına geçmek sakat sonunda engizisyon gibi elinizde patlar öyle kitabı iyice okumadan onun adına konuşmayınız.

 11. atatürk bilim dostu olsaydı din dersini zorunlu yapmazdı.din dersi zorunlu olunca sizin gibi yarım akıllılar türedi

  • biz taaa adem a.s. den beri heeepppp varız biri türemişse sizler ve idoolojilerinizdir çabukta eskir .kominizm gibi …yerine artık yenisi lazım..
   .ah pardon haberiniz yok mu yoksa kominiz m çöktüüü!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s