2005 Gemi Tepe baskını

Gemi tepe, maalesef, 09 aralık 2005 tarihinde (1) Asteğmen ve (3)Erin şehit olduğu, (2) Erin ise yaralandığı, ihmali, basiretsizliği, korkaklığı ve ihaneti içinde barındıran bir terör olayının sahnelendiği yer olmuştur. Bu olayda ayrıca, teröristler sızma yaptıkları mevziiden (4) adet g-3 piyade tüfeği, (2) adet roketatar, (2) adet kanas keskin nişancı tüfeği ve (1) adet telsizi alarak olay yerinden uzaklaşmışlardır. Olay gerçekleşmeden önce PKK lıların kampa sızma anları dakika dakika kaydedilmiş.

Olay resmi kayıtlara; “09.12.2005 günü saat: 00.10 sıralarında Şırnak/Güçlükonak-Yağızoymak aüb. Ve gemi tepe’de bulunan uzak emniyet unsurlarına tö. Mensuplarınca saldırılmış olayda(1)p.atğm.ve (3) p.er şehit olmuş, (2) p.er yaralanmıştır.” Olarak geçmiştir.Sorumluların cezalandırıldığı bilinen bir idari tahkikat raporu ve mahkeme süreci bile yaşanmamıştır. Yani kimseden hesap sorulmamıştır. Şehit olanların aileleri ve yaralılar acılarıyla başbaşa bırakılmış ve kaderlerine terk edilmiştir.Şimdi de olayın gerçeğini ve detayını birlikte inceleyelim. Olay; 09/12/2005 günü saat: 24.00 sıralarında, Yağızoymak Tb. Merkezinde bulunan termal kameranın canlı yayımladığı görüntülerde de görüldüğü gibi, başlangıçta askerlerin daima kullandığı Yağızoymak üs bölgesinden gemi tepe’ye giden patika yolda ilk etapta beş terörist görülüyor. Teröristler yavaş yavaş Gemi Tepe üs bölgesine yaklaşırken görüntüdeki terörist sayısı artıyor.
Bu görüntüler bir yere gizlenmiş bir kameranın kendi kendine çektiği ve olay anında kameranın başında kimsenin bulunmadığı bir kayıt değil, görevli kişilerin kaydı yapan termal kameranın başında olduğu, görüntünün 6 ile 8. Dakikasında termal kameranın sağa-sola/aşağı-yukarı hareket ettirilmesinden de anlaşılmaktadır.

Yani termal kameranın bulunduğu harekât merkezindeki görevli personel teröristlerin gemi tepeye yaklaştıklarını görüyor ve hareketlerini rahatlıkla takip ediyor. Ama anlaşılmaz bir şekilde, tabur merkezi ile teröristler arasında sadece 700 metre mesafe bulunmasına ve ana üs bölgesinde teröristlere müdahale edecek onlarca güçlü silahlar bulunmasına rağmen ateş edilmiyor.

Gemi Tepedekileri ikaz ederek onların müdahalesini ve kendilerini korumalarını dahi sağlamıyorlar. Yağızoymak ana üs bölgesini bilenler bilir. Termal kamera görüntülerinin izlendiği harekat merkezi ile tabur komutanı çalışma odası arası 10 m., yatma yeri arası da 50 m.dir. Her ikisinde de telefonun bulunduğu ve bu tür üs bölgelerinde Tb.K.larının gece sabaha kadar ayakta olması gerektiği dikkate alındığında, bu görüntüleri canlı seyredenlerden birinin de tb.k. Olması kuvvetle muhtemeldir. Tb.K. Elindeki onlarca silah, tank vb. Sistemden hiçbirine ateş komutu vermemiştir. Bununla birlikte görüntü alan ve ateş etme müsadesi isteyen unsurlarına da bu izni vermemiş olmalı ki ana üs bölgesinden hiçbir karşı ateş açılmadığı görüntülerden anlaşılmaktadır.

Termal kamera görüntülerinin 8.30’uncu dakikasında bir teröristin mayına basmasının akabinde fark edilmeleri üzerine gemi tepe üs bölgesinde hareketlenme ve panik yaşandığı,9.11’inci dakikada teröristlerce askerin şehit edildiği, hazırlıksız yakalanan askerlerin panik halinde mevzilere kaçıştıkları görülüyor. Yani 8.30 dakika boyunca teröristleri canlı yayında seyredenler, kendileri ateş etmedikleri gibi, anında telsizin mandalına basarak gemi tepe üs bölgesindekileri ikaz etme olanaklarına rağmen ikaz bile etmiyorlar. Şayet ikaz etmiş olsalar Gemi Tepedeki mehmetçikler panik içinde olmayacaklar ve ilk ateşi açma şanslarını yakalayacakları için zayiat verilmeden olayı önleyebileceklerdi. Ama olmadı, ihmal, basiretsizlik ve ihanet; (1) asteğmen ve (3) erin şehit olması, (2) erin ise yaralanması ile sonuçlandı. Milletimiz bir kez daha üzüntüye boğuldu ve “ordumuz neden bu terörü bitiremiyor” sorularıyla başbaşa kaldı.

Olayın meydana geldiği zaman dilimindeki türkiye gündemine bakıldığında, gündemde terörle mücadele kanunundaki değişikliklerin tartışıldığı ve istenen değişikliklerin yapılmaması halinde terörle mücedelede zaafiyetler yaşanacağı iddiaları bulunmaktadır.

Bu üzücü olayın gerçekleştiği Yağızoymak Tb., Şırnak-Akçay’daki 6.motorlu P.Tugayına, o da Tümgeneral Ahmet Yavuz’un yönettiği Tümene ve Korgeneral Selehattin Uğurlu’nun başında bulunduğu Asayiş Kolordu K.lığına bağlıdır ve Selehattin Uğurlu’nun bizzat “Yağızoymak Tb.na terörist saldırısı olacak” dediği iddiaları bulunmaktadır. Ahmet Yavuz’un, Selahattin Uğurlu’nun bilgisi dâhilinde işkence ile şehit olan askerlerin fotoğraflarını bölgeyi ziyaret eden devlet bakanlarına vererek terörle mücadele kanununun kendi teklifleri doğrultusunda çıkması gerektiği yönünde baskı yaptığı dikkate alındığında, olayın perde arkasındaki nedenler daha iyi anlaşılmaktadır.
http://www.terorihaneti.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s